Sviečky Marty Kušnírovej z Lastomíra opäť zaujali Ôsmaci z tabuľky prvkov naskladali dovedna 643 rôznych slov V Sládkovičove vytvorili perfektný rekord s tekvicami, svietilo ich tam 310 kusov Rekord v skoku do výšky na bicykli má hodnotu 127 cm
Designer: Joomla Templates 3.2
Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

TURZOVKA 16. 8 2013 - Tento rok v Turzovke nechýbal ani malý festival filmov o rekordoch FILMFEST TURZOVKA 2013. V Parku rodákov fontáne premietli celkom 17 filmov. Organizátori ocenili tri diela. Grand prix získal Mgr. Pavel Jambrich z Trnavy, cenu diváka Numero 9 art agency z Prešova a čestné uznanie TV Liptovský Hrádok. Filmový festival viedli slovom viceprimátor Kamil Kobolka a Igor Svítok, autor tejto myšlienky. Kus práce odviedol na finalizácií záznamov Michal Svítok, za čo mu patrí veľká vďaka. Nedodmysliteľne pomohli aj pracovníci TVT Turzovka a "priatelia v jednej osobe" Ján Schutz a Marián David.
Na záver bol premietnutý dokument z roku 2005, keď sa v Turzovke lámal rekord vo výstupe na Mount Everst. Tiež záznamy z TV čo priniesli o tomto podujatí TV Markíza a STV.

turzovka filmfest 001 turzovka filmfest 003

 Zoznam prihlásených filmov na Festivalu filmov o rekordoch a zaujímavostiach 

V Turzovke pílili drevo 12 hodín – Igor Svítok

TURZOVKA - V sobotu 18. 8. 2012 na pešej zóne znova zarezonovalo pílenie dreva. Počas 12. hodín tu postupne dvojice prichádzali na pódium a ručnou pílou odrezávali z guľatiny 5 cm hrubé kotúče. Tesne po pol desiatej večer zaznel verdikt komisára z Knihy slovenských rekordov, ktorým oznámil, že do ustanovujúceho 12 hodinového rekordu sa zapojilo 1.295 účastníkov. Podujatie malo účastníkov aj zo zahraničia – Česká republika, Veľká Británia a jeden rekordman meral cestu až z USA, zo štátu Ohio. Počas 12. ročníkov rekordmanských podujatí v Turzovke od roku 2001 sa do týchto aktivít zapojilo viac ako 16 tisíc účastníkov.

 Hodinovka basketbalových hodov – Igor Svítok

BRATISLAVA 20. 9. 2012 - Farmaceutická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave pripravila rekord pri príležitosti osláv 60. výročia založenia fakulty v znamení čísla 60: 60rokov - 60 minút - 60 "šestiek" . Na verejnom priestore pred vstupom do Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave za účasti vedenia univerzity a fakulty a zástupcu mestskej časti vytvorili ustanovujúci rekord v počte úspešných hodov na basketbalový kôš z čiary trestného hodu. Aby to nebolo také jednoduché tak účastníci pokusu museli mať oblečený biely plášť. Presne 150 zaregistrovaným účastníkom sa podarilo v priebehu hodiny dať 165 platných košov. Vytúžený 60 "oslavný" kôš dal grécky študent Mildos a to po 29 minúte od začiatku rekordu.

Syrová niť z Kozieho vŕšku zaujala – Igor Svítok

IVACHNOVÁ 11. 5. 2013 – V sobotu 11. mája 2013 sa uskutočnil v Ivachnovej na Liptove II. ročnik syrárskeho jarmoku. Súčasťou podujatia bol pokus o slovenský rekord - vytvorenie najdlhšej syrovej nite za 1 hodinu. Do rekordu sa zapojili návštevníci podujatia, ktorí budú postupne zväzovali syrové nite z pareného syra čo do jedného najdlhšieho kusa. Rekord začal o 13.00 hodine a presne po 60 minútach bol jasný aj rekord. Zapojilo sa do neho 27 ľudí, ktorí na svoje dielo potrebovali 10 kg syru. Dĺžka syrovej nite merala 388,08 m.

turzovka filmfest 004 turzovka filmfest 005

Na Hontianskej paráde rekord – Igor a Michal Svítkovci

HRUŠOV 18. 8. 2012 – Dobrovoľní speváci ľudových piesní dopoludnia v sobotu vítali na námestí v Hrušove svojím spevom návštevníkov Hontianskej parády. Usporiadatelia rekordu obec a RTVS-Radio Regina zorganizovali pokus o ustanovujúci rekord v nepretržitom spievaní ľudových piesní. Návštevníci so speváckym talentom, ale aj bez neho si tak na živo priamo do éteru zaspievali v Rozhlasovom dvore Rádia Regina od 9.00 h do 12.00 h. Do tohto rekordu sa tak zapojilo 402 jednotlivcov i členov viacerých súborov.

Beckovský mrežovník je najdlhší – Igor Svítok

BECKOV 20. 10. 2012 - V Beckove pripravili v sobotu najdlhší mrežovník na Slovensku. Do jeho výroby sa v kultúrnom dome pustilo predpoludním 25 žien. Poobede na stoly položili súvislý pás cesta a ten natreli lekvárom - teda vytvorili koláču náplň. Ďalšie ženy potom ušulkali desiatky metrov mriežky z cesta. Na spodné cesto natreli tri druhy lekváru - slivkového, ríbezľového a marhuľového. Dĺžka mrežovníka pred upečením bola presne 20,46 m.

Rekordný les vo Zvolene sa vydaril – Igor Svítok

ZVOLEN 23. 4. 2013 - Počas 5 hodín vytvárali účastníci 7. Lesníckych dní na námestí vo Zvolene netradičný les. Ten vznikal zo stromčekov, ktoré si účastníci vyrábali z papieru, špajdle a špagátu sami priamo na mieste. Pomáhali im pri tom šikovné asistentky. Počas dňa sa zapojili do rekordu najmä zvolenskí školáci, ale aj obyvatelia mesta Zvolen. Tiež účastníci podujatia a samotní lesníci tiež priložili ruku k dielu. Na stole, kde bol na veľkom polystyréne vytvorený základ lesu - mach, kôra a konárik postupne pribúdali stromčeky. O 15. hodine nastalo záverečné počítanie stromčekov. Ich počet dosiahol presne 781 kusov.

Najviac bozkávajúcich sa párov - Numero 9 art agency z Prešova, cena diváka

PREŠOV 14. 2. 2012 - Na Valentína usporiadalo Rádio Prešov pekné podujatie - PREŠOV- LÁSKA MOJA. Na sviatok zamilovaných sa v Prešove bozkávalo a objímalo. Zúčastnené páry tu vytvorili slovenský rekord v hromadnom bozkávaní, ku ktorému pridali aj objatie. Organizátor akcie Rádio Prešov zaregistroval na tomto pokuse až 332 párov, čo je veľmi dobré číslo. Bozkávali sa tu mladí aj starší. V Prešove nechýbala dobrá atmosféra a tiež pre potešenie tu bola aj pekná a dozaista chutná dvojmetrová Valentínska torta. Medzi pármi - účastníkmi rekordu bol prvý muž Prešova Pavol Hagyari, ktorí sem prišiel so svojou dcérou Sandrou.

turzovka razenie filmfest 190

Kalamajka v Prievidzi – Igor Svítok

PRIEVIDZA 7. 5. 2012 - V pondelok 7. mája si prišiel na na svoje každý, kto bol zvedavý na tanečníkov kalamajky, kto chcel vidieť v akcii Zlatého Amosa 2012, presnejšie čerstvo oceneného pedagóga Stanislava Malegu, alebo ten kto fandí slovenským rekordom alebo ten, kto má proste rád Obchodnú akadémiu v Prievidzi. Na pokyn učiteľa Stanislava Malegu, moderátora a človeka, ktorý prišiel s týmto nápadom - sa prievidzské námestie roztancovalo až dvakrát. V prvom kole to bolo za doprovodu reprodukovanej hudby a v druhom kole si celé námestie spievalo kalamajku a tiež ju aj zatancovalo. Počet účastníkov ustanovujúceho rekordu bol ozaj nadmieru nečakávaný – presne 1.820 účastníkov.

Najviac nazbieraných lykožrútov - Igor Svítok

NÁMESTOVO 5. 8. 2012 - Na poudujatí DREVORUBAČ 2012, ktoré sa tradične koná v Námestove sa uskutočnil pokus o slovenský rekord v zbieraní čo najväčšie množstva chrobákov podkôrnika - lykožrúta smrekového. Lesníci tak poukázali, že aj zberom a likvidáciou tohto škodcu sa dá predísť ďalším škodám v lesných porastoch. Pokus začal v piatok ráno skončil skončil v nedeľu po poludní. Každý účastník poskus sa najprv písomne prezentoval. Úlohou rekordmana bolo premiestniť lykožrúta smrekového z lapača alebo z napadnutého stromu. Do 2,5-mililitrovej odmerky sa zmestilo sto kusov. Účastníci víkendového podujatia DREVORUBAČ 2012 v Námestove nazbierali od piatkového rána do nedele 14:30 hod 153 900 lykožrútov. Pričinilo sa o to 1.539 zberačov, ktorí sa postarali o zapísanie ustanovujúceho pokusu do Knihy slovenských rekordov.

turzovka razenie filmfest 191

Najväčšia maľovanka – Michal Svítok

BRATISLAVA 28. 6. 2013 - Približne 1.800 detí z 8 krajských miest vyfarbilo rekordnú maľovanku. V slovenských krajských mestách počas MDD deti vyfarbovali 8 častí tohto výtvarného diela. V bratislavskom obchodnom centre Centrál malí umelci vyfarbili poslednú deviatu časť a organizátori spojili všetky časti dokopy. Na toto svoje dielo použili 1620 kusov pasteliek, 1620 kusov voskoviek a tvorba diela trvala 29 hodín. Vznikla tak maximaľovanka s plochou 113 metrov štvorcových, ktorá prekonala doterajší platný rekord o 67,32 metra.

Najviac vysadených stromčekov LIDL – Igor Svítok

TATRANSKÁ LOMNICA 14. 5. 2013 - Ambíciou spoločnosti LIDL Slovenská republika v.o.s. bolo zasadiť minimálne 3000 z celkového počtu 75 000 sadeníc, ktoré na obnovu lesa v TANAPe darovala v roku 2013 spoločnosť v rámci kampane Voda pre stromy. V lokalite pod Malou Svišťovkou vo výške od 1 100 do 1 350 m. n. m. sadila v utorok stromčeky sedemdesiatka zamestnancov spoločnosti. Celkový počet stromčekov dosiahol hodnotu 5.200 kusov. Sadili sa tu dva druhy stromčekov ihličnanov - smrekovec a smrek. Spoločnosť Lidl tu odhalila aj tabuľu, ktorá pripomína, že tu rastie LIDL LES.

Maxitrdelník Skalica – Michal Svítok

SKALICA – 18. 5. 2013 - Festival Trdlofest je už tradičnou oslavou sladkej krajovej špeciality a dobrého skalického vínka. Pokus o vytvorenie rekordu je súčasťou podujatia v Skalici od roku 2005, kedy upiekli prvý maxitrdelník. Šesťčlenný kolektív kuchárov na čele s pánom Bráneckým a pod vedením skúsených manželov Romančíkovcov sa znova na Trdlofeste 2013 pokúsil prekonať doterajší slovenský rekord v upečení najdlhšieho originálneho skalického trdelníka. Sladký koláč - „rekordman“ meral po upečení 206,5 cm.

turzovka razenie filmfest 192

Karička v Košiciach – Marián Angelovič

KOŠICE 26. 6. 2013 - Na Košickej Hlavnej ulici vytvorilo 965 tancujúcich nový slovenský rekord v tancovaní karičky, pričom vytvorili stopäť kruhov. Rekord vytvorili v rámci projektu Tancujúce mesto a folklórneho festivalu Cassovia Folk Fest. Do tancovania sa zapojili folklórne súbory, obce, niektoré základné, stredné a vysoké školy z Košického kraja. Medzi účastníkmi boli dokonca aj tanečníci z košického centra Únie

nevidiacich. Všetci tanečníci boli označení farebnými stuhami, pričom niektorí boli v krojoch, iní len v obyčajnom každodennom oblečení. Medzi tancujúcimi sme našli aj členov folklórneho súboru z Fínska, ktorý vystúpi na Cassovia Folk Feste a karičku sa učili tancovať podľa videonahrávky. V krúžku tancujúcich z michalovskej firmy Bel, ktorý vyrábajú syr karička, boli aj niekoľkí cudzinci z Egypta.

Živý erb – orgamizátor rekordu

HUMENNÉ 6. 9. 2012 - Tento hromadný ustanovujúci rekord sa uskutočnil na futbalovom ihrisku v Humennom. Na tvorbe najväčšieho živého erbu sa podieľalo celkom 3.492 žiakov humenských škôl. Spoločne tak vytvorili najväčší živý symbol - erb. Zoradení žiaci zdvihnutím farebných papierov nad hlavu vytvorili žltý kľúč, hviezdu, bielu ruku a polmesiac na modrom pozadí. Za úspešný pokus získalo mesto Humenné certifikát z Knihy slovenských rekordov. Podobný poklus sa uskutočnil v Humennom v roku 2008, kde na futbalovom ihrisku vznikol živý obrazec - srdce o veľkosti 70x70 m.

Zbierka kraslíc v skanzene – TV Liptovský Hrádok – čestné uznanie

PRIBYLINA 31. 3. 2013 - Veľká noc má na Slovensku bohaté tradície. Kraslica je darom pre mládenca, ktorý dievča poleje a vyšibe prúteným korbáčom. V skanzene Pribylina, okres Liptovský Mikuláš v priebehu tohto týždňa realizovali najväčšiu galériu z kraslíc. K 31. 3. 2013 povešali po 21 stromoch a v priestoroch skanzena výrobcovia a návštevníci múzea celkom 3.676 kusov rôznych druhov kraslíc. Organizátor - Liptovské múzeum v Ružomberku tak vytvoril zaujímavý slovenský rekord. Najviac kraslíc doniesli žiaci z Gymnázia v Liptovskom Hrádku 336 kusov, žiaci ZŠ a MŠ v Lúčkach prispeli až 310 kusmi.

Jazda na drezine – Mgr. Pavel Jambrich z Trnavy

TRNAVA 26. 9. 2012 - Trnavský cyklista Karol Lipovský prepísal v stredu popoludní športovú históriu. V jazde na drevenom bicykli - drezine prešiel za hodinu 18.167 metrov, čím prekonal doterajší najlepší výkon o viac ako štyri a pol kilometra. Išlo o jazdu na replike dreveného bicykla z roku 1817, ktorého hmotnosť je cca 40 kg. Tento je poháňaný ľudskou silou - odrazmi nôh a historický bicykel nemá pedále a prevody. Tento bicykel mal aj drevené kolesá a oceľové ráfiky. Lipovský na trnavskej Slávii prekonaval svetový výkon Čecha Ivana Křivánka zo Slavkova u Brna, ktorý za hodinu prešiel 13. 600 metrov. Rekordmana odštartoval na asfaltovom ovále pár minút po šestnástej hodine výstrelom z pištole primátor Trnavy Vladimír Butko.

          

FOTO: PHOTOPRESS

Foto nájdete tiež vo fotobanke SCOOPSHOT

 

Tuesday the 28th. © Copyright 1998 - 2024, All rights reserved, Igor Svítok.