Na podujatí Slovenský deň kroja sa predstavilo 2.679 ľudí v krojoch
Napísal: All rights reserved, Igor Svítok, © Copyright 1998 - 2024BANSKÁ BYSTRICA 8. 9. 2018 - To, čo návštevníci mesta pod Urpínom zažili na Radvanskom jarmoku bolo tentoraz niečo výnimočné. I keď je pred nami jeseň, tak metropola stredného Slovenska v tento krásny slnečný deň rozkvitla ako jarná lúka. Na námestie SNP od doobedňajších hodín prichádzali jednotlivci, rodiny, skupinky a folkórne súbory, aby tu predstavili svoje odevy starých materí a otcov. Pestrofarebná škála krojov, skvelá nálada, hudba, spev, milé úsmevy, objatia, nečakané stretnutia. Aspoň takto stručne by sa dalo opísať podujatie SLOVENSKÝ DEŇ KROJA. Kto tam však ale bol, vie o čom je týchto pár viet.
Aj Slovenské rekordy boli prítomné na tomto veľkolepom podujatí. V histórii rekordu - najviac ľudí v krojoch na jednom mieste, sú zapísané dve miesta, kde sa pokusy už konali. V roku 2016, na jar na Devíne sme zaznamenali 172 ľudí v kroji, v júli toho istého roka v Nitre to bolo už 646 účastníkov. Počítanie účastníkov malo v Banskej Bystrici svoje špecifiká. Trvalo od 11:00 do 17:30 hodiny, asistenti pokusu boli na určených miestach v piatich uliciach, ktoré vyúsťovali na námestie. Ich úlohou bolo opečiatkovať na ruku každého návštevníka v kroji alebo musel mať časť kroja - košeľu alebo nohavice a započítať - zakliknúť ho na ručnom počítadle. Najviac frekventovanou ulicou bola Kapitulská, kde bolo narátané až 928 ľudí.
O 17:30 hodine bola ukončená prezentáca a asistenti odovzdali počítadlá a uskutočnila sa finálne počítanie. Krátko po 19. hodine bol na pódiu odovzdaný certifikát do rúk organizátorky a autorky myšlienky podujatia SLOVENSKÝ DEŇ KROJA Márii Rehákovej. Hodnota nového slovenského rekordu zaznameného v Banskej Bystrici dosiahla úctyhodné číslo - 2.679.
SLOVENSKÝ DEŇ KROJA pripravil týždenník Slovenka v spolupráci s mestom Banská Bystrica a Združením miest a obcí Slovenska. Vo vyše trojhodinovom programe nechýbal Spevácky zbor Lúčnica a banskobystrické folklórne súbory, tiež svoje miesto tu našli súbory z Českej republiky, Poľska.
Myšlienkou projektu SLOVENSKÝ DEŇ KROJA bolo priblíženie slovenského ľudového umenia mladej generácii, aby bola hrdá na svojich predkov a ich kultúrno-spoločenské dedičstvo. Týždenníku Slovenka pri príležitosti svojho jubilea sa podarilo založiť novú tradíciu. Podujatie bolo zároveň spomienkou na dielo a život prof. Štefana Nosáľa.
FOTO: Slovenské rekordy