Rekordne veľký a tiež chutný líčkový guláš od Takáčovcov z Galanty zaujal
Napísal: All rights reserved, Igor Svítok, © Copyright 1998 - 2025GALANTA 26. 8. 2017 - Kniha slovenských rekordov registruje viacero rekordov s prípravou či organizovaním varenia gulášov a iných pochutín. Guláš, ktorý sa pripravoval na rozlúčke s letom na Ranči na Striebornom jazere, neďaleko Galanty bol špeciálny, možno by sa dalo povedať, že bol pánsky. Propagátorom tejto delikatesy - gulášovej špeciality bola rodina Takáčovcov z Galanty. V stánku Jastplatik Galanta bolo od rána rušno. Čistila sa cibuľa, zemiaky, cesnak, krájali paradajky, paprika a hotovali sa ďalšie dôležité ingrendecie. Tou podstatnou bolo mäso a nie hocijaké - išlo o hovädzie líčka. Pri varení nimi nepohŕdli ani takí majstri kuchári Zdeněk Pohlreich či Roman Paulus.
Toto mäso je glejovitého charakteru, glej obsahuje vysoký podiel kolagénu, ktorý prospieva pokožke. Konzumáciou líčkového gulášu sa najete do krásy. Treba však pri kúpe tohto mäsa počítať s vyššou cenou a tiež aj s dodavateľom, lebo nie všetky mäsiarstva tento druh mäsa "nevedú".
Takáčovci v pracovali v zložení otec Štefan Takáč a syn Marián Takáč a dcéra Gabriela Takáčová a z rodiny pomáhal Ladislav Kiš. Ruku k dielu podali aj známi najmä pri čistení zemiakov a zeleniny.
Variť v kotloch sa začalo pred pol dvanástou a koniec prípravy líčkového gulášu bol až o 15:20 hod. Tri šesťdesiat litrové kotle boli po okraj naplnené tou špéciou a začalo sa vydávanie po 0,33 litra do misiek. Celkový počet pripravených jedál o tomto objeme dosiahol počet 557. Na guláši si tak mnohí pochutnali návštevníci sympatického podujatia, ktoré pripravilo Občianske združenie Pre rozvoj Galanty.
FOTO: Slovenské rekordy