Stavanie májov na 1. mája Najviac ľudí bežiacich so psami po uliciach obce Halič Levočské rekordy - motorkári vs pirohy, veľká zemiaková placka, pečenie placiek 3 a príspevok pre malú Lianku E-shop rekordmanov - kúpou podporíte naše občianske združenie.
Designer: Joomla Templates 3.2

LIPTOVSKˇY HRÁDOK 5. 9. 2020 - V záhradkárskej oblasti Nižné Fabriky v Liptovskom Hrádku rastie maxi slnečnica. Majiteľka pani Marta Čumperlíková netají nadšenie z tak gigantického vzrastu slnečnice.Rastlina stále rastie a je nebezpečie, že ťažké okvetie zlomí stonku, tak sa rozhodla zmerať momentálnu výšku. Dňa 05 . 09 . 2020 slnečnice dosiahla výšku viac ako 3,57 metra.

,,Neuvažujem o tom, že by som túto maxi slnečnicu zapísala do Slovenských rekordov. Mám skôr radosť z pohľadu na silu prírody a mohutnosť rastliny...“ hovorí pani Marta

Trochu z histórie rekordných zápisov výšky slnečníc. V Guinnessovej knihe rekordov je údaj o najvyššej slnečnici na svete, ktorá narástla v roku 1986 v Holandsku do výšky 7,76 metra.

Zatiaľ na Slovensku je rekord z roku 2004 s výškou 5,1 metra / Žilina- Mojšov/. Na druhom mieste by mala byť slnečnica vypestovaná v Turni nad Bodvou – 4,15 metra. Na Liptove bol v roku 2012 zaznamenaný gigant v Hubovej /okr. Ružomberok / a to s výškou 4,07 metra. Toho roku prišla správa u gigantickej slnečnici v Severnej Amerike. Údajne meria viac ako 8 metrov. Na posúdenie rekordu musí byť foto dokumentácia a dvaja svedkovia.

Ak by sa táto slnečnica dostala do rebríčka najvyšších zmeraných slnečníc na Slovensku bola by to rarita, ale môže získať rekord, že slnečnica v Liptovskom Hrádku rastie v nadmorskej výške nad 600 m.n.m. / Liptovský Hrádok má strednú nadmorskú výšku 640 m.n.m./

slcnica 01

slcnica 02

FOTO a text: Vladimír  ŠKUTA

Tuesday the 22nd. © Copyright 1998 - 2020, All rights reserved, Igor Svítok.