V Terchovej na festivale Jánošíkove dni hralo spoločne 35 tamburášov Rekordný hod goralským klobúkom do diaľky - 11,15 m Team Kangoo DS alebo skákanie v špeciálnych odpružených topánkach - 28 hodín Najviac vytvorených pozdravov v tvare hviezdy vzniklo v Krupine
Designer: Joomla Templates 3.2

bau holding dom snov 180BRATISLAVA/ČIERNA VODA 14. - 15. 4. 2018 - Spoločnosť BAU holding z Bratislavy je stavebná spoločnosť, ktorá poskytuje komplexné služby v oblasti stavebníctva so zameraním na výstavbu nízkoenergetických rodinných domov. V apríli roku 2018  firma postavila v poradí už 500-stý dom. Rozhodla sa, že pri tejto príležitosti, že dá kvalitu tejto nehnuteľnosti otestovať. V sobotu začala stavba domu montážou drevenej rámovej konštrukcie na pripravenú základovú dosku. V nedeľu v popoludňajších hodinách bola stavba takmer hotová. Teda okrem vonkajšej omietky a strešnej krytiny. Dôležitý bol tentoraz ale interiér, v ktorom nesmeli byť žiadne miesta, ktoré by zapríčinili netesnosť tzv. obálky  domu. Na meranie kvality nehnuľnosti stavby sa použil Blower door test, všeobecne povedané išlo o meranie vzduchovej priepustnosti budov. 

Princíp tejto metódy pozostáva v opakovanom meraní prietoku vzduchu pri rôznych úrovniach tlakových rozdielov. Ten sa vytvorí pomocou špeciálneho ventilátora osadeného v ráme vzduchotesnej plachty pripevnenej v dverách. Rozdielnymi otáčkami sa menil tlakový rozdiel medzi vnútorným a vonkajším prostredím. Meranie sa robilo pri podtlaku a tiež aj pri pretlaku. Toto sa dosiahlo obrátením ventilátora v plachte, a vzduch z domu bol vysávaný alebo vháňaný dnu. Dôležitým krokom je pred samotným testom kontrola kritických miest sondou - špár, zásuviek, okien, odpadového potrubia, spojov múrov, obkladov a rôznych otvorov. Z týchto dôvodov sú pred testom sú mnohé miesta prelepené či ináč utesnené. Odborným garantom testu bol Pavol Hošták z martinskej firmy Asex, s. r. o. Vo večerných hodinách, keď ustal ruch okolo budovy a pozreli si ju aj poslední záujemcovia, konal sa finálny test. Zhruba po 50 minútach bol výsledok jasný. Hodnota Blower door test bola veľmi priaznivá - n50 = 0,599/h.

Pre informáciu uvádzame hodnoty pre rôzne druhy stavieb: 

- existujúce budovy n50 = 4,5/h - budova „s prirodzeným vetraním“, teda nie príliš tesná, s veľkou stratou tepla.

- nízkoenergetické budovy n50 = 1,0/h - budovy, kde sa už riešila tesnosť obalu stavby v projekte alebo najneskôr počas výstavby, domy majú rekuperáciu tepla pomocou mechanického vetracieho systému, aby sa tepelná energia už raz dodaná do budovy efektívne vrátila späť

- energeticky „pasívne“ budovy n50 = 0,6/h - toto je odporúčaná hranica výmeny vzduchu, ktorú by mali dosahovať budovy s vysokou úsporou tepelnej energie.

A práve hodnota n50 = 0,599/h zaradila dom spoločnosti BAU holdingz Bratislavy do najvyššej kvalitatívnej triedy.  Kniha slovenských rekordov zaradila nehnuteľnosť ako montovaný drevodom s najmenšími únikmi tepla. Riaditeľ spoločnosti Mikuláš STANO prevzal certifikát za ustanovujúci slovenský rekord. Treba ešte poznamenať, že spoločnosť BAU holdingz Bratislavy má na svoje konte už dva rekordy za najrýchlejšie postavený dom. Ten druhý bol postavený na bratislavských BOROCH. 

IMG 1636

IMG 1782

IMG 1792

IMG 1662

IMG 1711

IMG 1737

IMG 1762

IMG 1754

IMG 1750

IMG 1798

IMG 1810

IMG 1814

IMG 1818

IMG 1825

IMG 1827

IMG 1843

 FOTO: Slovenské rekordy

Tuesday the 26th. © Copyright 1999-2019 Igor Svítok Všetky práva vyhradené! Slovenské rekordy.